Dyskusje www.japonia.org.pl
http://www.japonia.org.pl/forum/

Wystawa "Sztuka dawnej Japonii"-do 16.09 [Rzeszów]
http://www.japonia.org.pl/forum/viewtopic.php?f=4&t=1453
Strona 1 z 1

Autor:  noel [ sobota, 1 września 2007, 20:03 ]
Tytuł:  Wystawa "Sztuka dawnej Japonii"-do 16.09 [Rzeszów]

Wystawa wypożyczona została z prywatnej kolekcji Lep Art. Consulting. Wystawa składa się z kilku części. Podstawową część stanowią oryginalne drzeworyty japońskie, autorstwa wybitnych artystów, takich jak Ando Hiroshige, Utagawa Kunisada II, Ohara Koson czy Yoshitoshi. Źródłem wielu motywów wykorzystywanych w prezentowanych drzeworytach była przyroda. Uroda japońskiej flory i fauny jest głównym motywem wielu prezentowanych dzieł. Poza tym pojawiają się także prace związane z życiem codziennym mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni: piękne kobiety, portrety aktorów, pejzaże, sceny rodzajowe, a także obrazy o tematyce erotycznej.

Bardzo interesującą część wystawy stanowią oryginalne „Netsuke". Są to małe (kilkucentymetrowe) rzeźby wykonywane w Japonii od ok. XV w. W swoim czasie służyły one do mocowania różnego rodzaju sakiewek i przedmiotów do pasa kimona. Zazwyczaj były wyrabiane z drewna, kości słoniowej lub kute w metalu, często z licznymi ozdobami. Dziś są one bardzo cennymi i poszukiwanymi obiektami kolekcjonerskimi.

Następnym, bardzo ciekawym elementem wystawy są oryginalne „Katagami". Nazwa Katagami pochodzi od dwóch japońskich słów: kata - forma, wzór oraz gami - papier. Używane były one jako matryce do szablonowego nakładania wzorów na tkaniny. Sztuka Katagami była fascynującą gałęzią rzemiosła artystycznego i obok shibori i yuzen, jedną z głównych japońskich technik farbiarskich.

Link:
http://www.bwa.rzeszow.pl/?p=p_443

TERMIN: 23.08. - 16.09.2007
MIEJSCE: Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Jana III Sobieskiego 18, Rzeszów
BILETY: normalny 5,00zł, ulgowy 2,00 zł
GODZINY OTWARCIA: od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 - 17.00. W niedzielę wstęp wolny.

noel ;)

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/