Dyskusje www.japonia.org.pl

Kultura, sztuka i historia Japonii.
Teraz jest wtorek, 2 czerwca 2020, 05:13

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 13 lutego 2009, 23:24 
Moderator

TERMIN: 13-15.02.2009
MIEJSCE: Ogród Botaniczny, ul. Krzemieniecka 36, Łódź
OPIS: W dniach 13-15 lutego Ogród Botaniczny przemieni się w Kraj Wschodzącego Słońca. Wystawa pod tytułem „Kultura Japonii” przeniesie wszystkich odwiedzających daleko na wschód. Organizatorzy zadbali, aby prezentacja i towarzyszące jej prelekcje dotyczyły możliwie wielu zagadnień związanych z kulturą kraju i jego głównymi wyróżnikami.

Na wystawie zostaną zaprezentowane różne rodzaje japońskich ogrodów – w stylu naturalnym i krajobrazowym. Pokaz roślinności będą uzupełniały charakterystyczne elementy kultury kraju: lalki, kimona, przedmioty codziennego użytku oraz popularne w Japonii wyroby ze słomy ryżowej.

W sobotę, 14 grudnia o godz. 11:00 rozpocznie się cykl trzech prelekcji na temat tradycji Japonii. Wykłady będą rozpoczynały się co pół godziny. Znawcy opowiedzą o japońskich instrumentach muzycznych, religii shinto oraz rodzajach ogrodów przy japońskich domach. O godz. 14:00 przewidziane są warsztaty malowania tuszem, czyli „suibokuga” oraz pokaz kaligrafii. Prawdopodobnie każdy chętny będzie mógł otrzymać swoje imię wykaligrafowane w języku japońskim. Między godziną 16:00 a 17:00 odbędzie się ceremonia picia zielonej herbaty. Specjalnie dla najmłodszych miłośników japońskiej tradycji zostaną zaprezentowane sposoby wykonania efektownych modeli z papieru, czyli tzw. orgiami.

Z kolei w niedzielę, 15 lutego o godz. 11:00 wystawę urozmaici prelekcja pod tytułem „Japońska kultura w Polsce”, a godzinę później warsztaty kaligrafii japońskiej i malowania tuszem. Przez cały czas zwiedzający mogą uzyskać szczegółowe informacje o kulturze, sztuce oraz japońskich ogrodach zarówno od zaproszonych gości, jak i samych pracowników Ogrodu Botanicznego.

Wystawie, prelekcjom i warsztatom będzie towarzyszyć kiermasz książek dotyczących kultury Kraju Kwitnącej Wiśni i ogrodnictwa. Na miejscu zwiedzający kupią także stroiki, suche bukiety i drobiazgi walentynkowe, a wielbiciele Japonii na pewno ucieszą się z przyniesionej do domu kwitnącej japońskiej kamelii.

To już czwarta japońska wystawa w Ogrodzie Botanicznym. Jej współorganizatorami są Ośrodek Języka i Kultury Japonii im. prof. Rochu Umedy oraz Zakład Azji Wschodniej przy UŁ. Na wystawę można wejść od ul. Retkińskiej 39, a wstęp jest bezpłatny.

Źródło:
http://www.forum.konnichiwa.pl/viewtopi ... =23&t=1475
http://www.lodzcity.pl/wydarzenie/dni-j ... otanicznym

noel ;)

PostNapisane: czwartek, 19 lutego 2009, 20:25 

kurcze,wiedzialbym o tym wczesniej a tak kicha ;(

PostNapisane: niedziela, 22 lutego 2009, 15:07 
Moderator

No ja też dowiedziałam się praktycznie po fakcie, tak bywa. Ale nic straconego, bo na połowę marca szykują się kolejne dni japońskie w Łodzi.

noel ;)

PostNapisane: niedziela, 22 lutego 2009, 15:38 

poza tym w kwietniu będzie też dzień japoński przy Mistrzostwach Karate.

BTW, kto robi te dni w marcu jeśli można wiedzieć?

/edit:
okej, już wiem. Sorki.

PostNapisane: niedziela, 22 lutego 2009, 20:32 

Cytuj:
Ale nic straconego, bo na połowę marca szykują się kolejne dni japońskie w Łodzi.

mam nadzieje ze jakos wyniucham dokladny termin xD

wkurza mnie ze tak slabo to reklamuja ale jednak chyba ktos jest na tych dniach? :D

PostNapisane: niedziela, 22 lutego 2009, 20:44 
Moderator

Na razie organizator podał jedynie tremin 13-15 marca, nie ma jednak żadnego planu imprezy. W każdym razie już zaczeli się reklamować i jak bedzie więcej informacji to powstanie nowy temat. Najgorzej jak informacja w sieci pojawia się na dzień-dwa przed imprezą, wtedy naprawdę trudno coś poradzić.

Btw. jak ktoś był na imprezie to może zechciałby podzielić się wrażeniami (i zdjęciami - jak ma).

noel ;)

PostNapisane: poniedziałek, 23 lutego 2009, 17:20 

właśnie,chętnie bym zobaczył na jakiej zasadzie ta "impreza" jest robiona wiec tez zachęcam ^^

dzięki noel za termin w marcu,teraz się chociaż będę mógł przygotować ;)

PostNapisane: poniedziałek, 23 lutego 2009, 20:37 

chciałam zaznaczyć, że obydwie imprezy robione są przez całkowicie odrębne organizacje promujące kulturę japońską.

Strefa czasowa: UTC + 1