Dyskusje www.japonia.org.pl
http://www.japonia.org.pl/forum/

Wystawa HAIQ i spotkanie z Suppli
http://www.japonia.org.pl/forum/viewtopic.php?f=4&t=1707
Strona 1 z 1

Autor:  Hanami [ czwartek, 19 lutego 2009, 12:33 ]
Tytuł:  Wystawa HAIQ i spotkanie z Suppli

Serdecznie zapraszamy 5 marca 2009 na otwarcie wystawy "HAIQ" Marzeny Turek-Gaś przygotowanej przez HOarT Studio oraz na spotkanie z komiksem "Suppli" wydawanym przez Hanami.

Wystawa HAIQ to prezentacja cyklu obrazów Marzeny Turek-Gaś stworzonych za pomocą różnorodnych technik malarskich. Towarzyszy im film, będący rejestracją cyklu akcji "Touch&Play", których istotą jest połączenie warsztatu malarskiego artystki z działaniami muzycznymi Pawła Prochnowskiego. Dla autorki bowiem, proces powstawania prac jest tak samo istotny, jak ich ukończona postać. Ich ważnym elementem jest również muzyka. Są one jak utwory muzyczne, trwają, rozwijają się w czasie i przestrzeni.

Chociaż obrazy artystki nie nawiązują bezpośrednio do sztuki japońskiej, to pełne są jej nastroju i filozofii. Zdecydowane ruchy, precyzyjnie położone ślady pędzla, przywodzą na myśl dzieła kaligrafów oraz mistrzów rysunku tuszem. Dynamizm budujący harmonię oraz samodoskonalenie poprzez działanie odzwierciedlają japońskiego ducha zen.

"Suppli" autorstwa Mari Okazaki porusza problemy życia i pracy we współczesnej Japonii. Główna bohaterka serii -Minami Fujii pracuje w agencji reklamowej. Jest młoda, kreatywna, goni za sukcesem. Mimo satysfakcji zawodowej dobrze zna smak rozgoryczenia i samotności.

Pod względem artystycznym, komiks utrzymany jest w stylistyce mang dla dorosłych. Autorka dobrze radzi sobie z perspektywą (ukończyła Tama Art University w Tokio). Kadrowanie jest dynamiczne, a sama narracja odbywa się na kilku płaszczyznach. Wśród ciekawych zabiegów artystycznych stosowanych przez Mari Okazaki jest korzystanie ze środków wyrazu charakterystycznych dla nihonga (malarstwa japońskiego).

Termin: 5 marca 2009, godzina 19:00
Miejsce: Sushi TEKEDA, ul. Francuska 16a, Warszawa
WSTĘP WOLNY

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/