Dyskusje www.japonia.org.pl
http://www.japonia.org.pl/forum/

Wystawa "Polskie sumo" - 20.03-26.04.09 [Warszawa]
http://www.japonia.org.pl/forum/viewtopic.php?f=4&t=1724
Strona 1 z 1

Autor:  noel [ poniedziałek, 16 marca 2009, 13:05 ]
Tytuł:  Wystawa "Polskie sumo" - 20.03-26.04.09 [Warszawa]

Polskie sumo - wystawa zdjęć Katarzyny Sagatowskiej
TERMIN: 20.03-26.04.2009, wernisaż 19.03.09 o godz. 20.00
MIEJSCE: Galeria Luksfera, ul. Ząbkowska 27/31 (w Warszawskiej Wytwórni Wódek "Koneser")
OPIS:
Autorka o wystawie:
Cykl "Polskie sumo" jest w pewnym sensie kontynuacją mojej serii fotografii baletowych prezentowanych pod tytułem "Szkoła". Zainteresowanie ciałem i obserwacja jego możliwości w warunkach ekstremalnych było dla obydwu materiałów punktem wyjścia.

Sumo zaintrygowało mnie od chwili, kiedy po raz pierwszy usłyszałam od znajomego dziennikarza sportowego, że dyscyplina ta staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju, a polscy sumici zdobywają najważniejsze medale na mistrzostwach Europy i świata. Bardzo chciałam zobaczyć jak ta jednoznacznie kojarzona z Japonią dyscyplina wygląda w wykonaniu polskich mistrzów. Jakich wymaga predyspozycji i umiejętności skoro jedna walka może trwać tylko kilka czy kilkanaście sekund, a przegrany zawodnik odpada z turnieju. Czym może fascynować, jaka jest jej dynamika, jak wypadają polscy sumici w porównaniu z dobrze znanym wzorcem japońskiego wojownika. Sumo to nie tylko ciało. Równie ważne są jego rytuały głęboko zakorzenione w wierzeniach i tradycji japońskiej. Postanowiłam przekonać się czy ten aspekt duchowy jest obecny także w polskim wydaniu tej dyscypliny. Spotkanie z polskim sumo stało się impulsem do głębszego zainteresowania japońską estetyką, której cechy takie jak prostota, nieregularność i nietrwałość były mi zawsze bliskie w poszukiwaniach artystycznych.

W serii czarno - białych fotografii "Polskie sumo" przedstawiam subiektywną wizję natury i istoty sumo, jej fascynującą dynamikę, a także portrety najwybitniejszych polskich sumitów. Czas, koncentacja i szybkość - to dla mnie najważniejsze elementy tej dyscypliny. Podczas wystawy będzie prezentowany także photocast, w którym o sumo opowiada najbardziej utytułowany polski zawodnik Robert Paczków.


Źródło:
http://www.luksfera.pl/wystawa2.php?wys ... &cykl=sumo
http://www.kulturalna.warszawa.pl/wydar ... cale=pl_PL

noel ;)

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/