Dyskusje www.japonia.org.pl
http://www.japonia.org.pl/forum/

Wystawa "Exlibris japoński" - do 30.06 [Jastrzębie Zdrój]
http://www.japonia.org.pl/forum/viewtopic.php?f=4&t=1763
Strona 1 z 1

Autor:  noel [ wtorek, 9 czerwca 2009, 19:14 ]
Tytuł:  Wystawa "Exlibris japoński" - do 30.06 [Jastrzębie Zdrój]

TERMIN: 03-30.06.2009
MIEJSCE: Biblioteka Główna - Galeria "Pod Sową", ul.Wielkopolska 1a, Jastrzębie Zdrój
OPIS: Współczesne znaki książkowe Japonii wywodzą się z bogatych tradycji japońskiego drzeworytu. Odbijanie ilustracji przy pomocy drewnianego klocka posmarowanego farbą pochodzi z Chin. Już w VIII wieku w Japonii wykonano w ten sposób odbitki, których treścią były bóstwa i krótkie teksty buddyjskie, obrazki i amulety. Do naszych czasów zachowały się XII-wieczne ilustracje tekstu buddyjskiego wykonane na wachlarzach. Były to prace rzemieślnicze.
Tematem zainteresowań artystycznych stał się w XVII wieku drzeworyt. Związany on był z twórczością szkoły malarskiej ukiyo-e – czyli świat który przemija. Rozkwit drzeworytu nastąpił pod koniec XVIII wieku i stał się wtedy odrębną dziedziną sztuki. Artyści w swojej twórczości stosowali motywy im współczesne przedstawiając życie codzienne. Ulubionymi tematami malarzy ukiyo-e był teatr kabuki, gejsze, kurtyzany, dekoratorzy bajek, żonglerzy, itp. Inną grupę drzeworytów stanowiły surimona. Były to drzeworyty małego formatu drukowane na specjalnym papierze. Do wykonania odbitki używano aż 30 rożnych klocków drewnianych. Wykonywano je na prywatne zamówienia najczęściej członków rożnych klubów literackich i artystycznych. Gotowe odbitki były używane jako życzenia, zawiadomienia, informacje o ważnych wydarzeniach rodzinnych. Właściwy rozkwit drzeworytu japońskiego przypada na początek XIX w. W Europie drzeworyty japońskie pojawiły się w drugiej połowie XIX w, wzbudzając zachwyt swoim rysunkiem, czystością barw i oszczędnością środków wyrazu. (Władysław Gębczyk)
Na wystawie prezentowanych jest 117 ekslibrisów 30 autorów nadesłanych na konkurs z Japonii. Organizatorem konkursu jest Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach.


Źródło: http://www.mbp.jasnet.pl/_galeria.php

noel ;)

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/