Dyskusje www.japonia.org.pl
http://www.japonia.org.pl/forum/

Polsko-japoński koncert chóralny -28.03.2011 [Warszawa]
http://www.japonia.org.pl/forum/viewtopic.php?f=4&t=1982
Strona 1 z 1

Autor:  noel [ czwartek, 24 marca 2011, 22:23 ]
Tytuł:  Polsko-japoński koncert chóralny -28.03.2011 [Warszawa]

TERMIN: 28.03.2011, godz. 18.00
MIEJSCE: Filharmonia Narodowa, ul. Jasna 5, Warszawa
OPIS: W poniedziałek 28 marca o godz. 18:00 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej odbędzie się niezwykle oryginalny koncert chóralny. Wystąpią na nim dwa chóry z dwóch różnych kręgów kulturowych - Chór Kinjo Gakuin Glee Club z Nagoi (Japonia) oraz warszawski Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Chór Kinjo Gakuin Glee Club z Nagoi powstał w 1945 r. przy uniwersytecie Kinjo Gakuin. Chór - podobnie jak uniwersytet - jest chórem żeńskim. W jego bogatym repertuarze znajduje się m.in. szeroki wachlarz utworów japońskich, od tradycyjnych pieśni ludowych po dzieła współczesnych kompozytorów japońskich, ale także utwory kompozytorów europejskich. Ważną dziedziną działalności chóru są zagraniczne tournée, które mają służyć międzynarodowej wymianie kulturalnej poprzez muzykę.
Chór już od 35 lat prowadzi Tsunehisa Ohara. Pod jego kierunkiem Chór zdobywał liczne wyróżnienia na konkursach w Japonii. Artysta jest uznanym śpiewakiem operowym (barytonem) i nauczycielem śpiewu.

Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego działa od 1968 r. (do 1999 Chór Akademii Teologii Katolickiej). Występował w niemal wszystkich krajach Europy. Zespół doceniono na wielu konkursach - nagrody m.in. na Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat, Festiwalu Chóralnym w Kraśniku, Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej w Katowicach, Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Music World w Fivizzano (Włochy). Repertuar zespołu obejmuje dzieła od renesansu po współczesność, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej muzyki sakralnej (zwłaszcza współczesnej).
Dyrektorem artystycznym i dyrygentem Chóru jest ks. prof. Kazimierz Szymonik. Prowadzi chór od 1981 roku. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie pełni funkcję kierownika specjalności Muzyka Kościelna. Wykłada również w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, od 1992 na stanowisku Kierownika Katedry Wykonawstwa Muzyki Religijnej. Zasiada w radach artystycznych i jury licznych konkursów i festiwali muzyki chóralnej.

Program koncertu:
Ko MATSUSHITA - Ave Maria, Ave Regina coelorum
Michio MAMIYA - Até Netsik
Makiko KINOSHITA - Aru Kazeni Yosete

Anton BRUCKER - Os justi
Stanisław MORYTO - Trzy motety żałobne (prawykonanie)
Michał SŁAWECKI - Meine Liebe Mutter
Felix MENDELSSOHN - Richte mich Gott

przerwa

japońska pieśń ludowa - Sakura
pieśń ludowa z prefektury Toyama - Kokiriko
pieśń ludowa z Okinawy - Tanchame Bushi
pieśń ludowa z prefektury Tokushima - A wa Odori

Stanisław WIECHOWICZ - Pado dysc
Jan MAKLAKIEWICZ - Kołysanka
Edward BURY - Bystra wodicka
Józef ŚWIDER - Moja piosnka (II)
Michał Kleofas OGIŃSKI - Polonez Pożegnanie ojczyzny (oprac. J. Kurczewski)


Źródło: http://www.filharmonia.pl/aktualnosci.p ... c19962dbd4

noel ;)

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/