Dyskusje www.japonia.org.pl

Kultura, sztuka i historia Japonii.
Teraz jest poniedziałek, 13 lipca 2020, 00:12

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 31 sierpnia 2005, 23:06 
Moderator

W chwili, gdy piszę te słowa zapewne trwa jeszcze seans drugiego z filmów prezentowanych na warszawskim Wieczorze Konesera: Kurosawa. Filmem tym jest "Morze przygląda się", zrealizowanym na podstawie jednego z ostatnich scenariuszy Mistrza.

Jednak zacznę od początku. Impreza odbyła się w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki na Elektoralnej 12 w Warszawie, w środę 31 sierpnia, w ostatni wieczór wakacji. Patronem był także kanał filmowy Cinemax.

Przed prezentacją filmów zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć wystawę zdjęć p. Witolda Nowakowskiego, które doskonale uzupełniały treść książki "Bezsenność w Tokio", autorstwa p. Marcina Bruczkowskiego. Mogliśmy zatem obejrzeć, między innymi, słynne pole kapusty za domem Autora książki, sam domek z dudniącymi schodami, czy choćby Ozaki - ryżola w musztardówce (z podpisu pod zdjęciem). A zatem dla tych, którzy znają książkę rarytas absolutny. Szkoda tylko, że zdjęć mało. Jak coś dobre, to zawsze jest mało.

Podobnie jak było z sushi. Mistrz sushi z warszawskiej restauracji Tahata - Ryżowe Pole zaprezentował swoje umiejętności, wcześniej była okazja z nim porozmawiać i dowiedzieć się wielu szczegółów dotyczących tajników wyrobu sushi. Mistrz (10 lat praktyki w zawodzie) nie ujawnił oczywiście wszystkich tajemnic, ale osobiście uznaję, że moja wiedza na ten temat wzrosła niepomiernie. Nie mówiąc o przyjemności z oglądania pracy fachowca. No i oczywiście degustacja. Sushi było znakomite. Szkoda, że do popicia mieliśmy tylko lampkę wina (zwykłego, z winogron), a nie czarkę sushi, ale jestem realistą i przyjąłem z wdzięcznością i taki poczęstunek (przecież zaproszenie było darmowe!).

Następnie przeszliśmy do sali projekcyjnej, gdzie odbyło się krótkie spotkanie z gośćmi specjalnymi wieczoru. Mogliśmy posłuchać pani reprezentującej Cinemax, a także p. Marcina Bruczkowskiego (niestety, nie było czasu rozmawiać o książkach, zarówno znanej nam, jak i tej oczekiwanej), a także p. Henryk Socha, znakomity ekspert i autor kilku książek o tematyce militarnej i historycznej (oczywiście, Japonia). Ostatnie jego dzieło to wspaniała książka o sake, napoju samurajów. Aż żal, że z oboma autorami nie sposób było porozmawiać dłużej (czekały nas przecież dwa niemal 2godzinne filmy!).

Żeby nie skwitować obecności obu Autorów tak banalnie, dodam jeszcze, że nasz Bruczko (Panie Marcinie, wybaczy Pan pufałość, ale myślę, że to forum uważa Pana za "swego") zachowuje znakomitą formę gawędziarską i charakterystyczne poczucie humoru (lub dystansu). A zatem, usłyszeliśmy między innymi, że jednym z ulubionych aktorów japońskich (czyli młodych Japończyków) w latach, gdy p. Marcin mieszkał w Japonii, był niejaki Arnold Schwarzenegger. Czyli po następnej książce nadal możemy spodziewać się fantastycznej uciechy! Obaj panowie Autorzy wyrazili swoje przypuszczenie, że zauważalna obecnie tendencja młodego pokolenia Japończyków do "europeizacji" lub "amerykanizacji" wyrażana np. farbowaniem włosów nie stanowi realnego zagrożenia dla tradycyjnej kultury Japonii. Przyjąłem to stwierdzenie z ulgą. Dawna Japonia będzie nadal przeplatała się bezkolizyjnie z ultranowoczesną technologią i totalnym kiczem. Przecież za to kochamy Kraj Kwitnącej Neonowej Wiśni, nieprawdaż?

Przed seansami obu filmów wystąpiła także młoda polska wokalistka Rei, która zaśpiewała kilka piosenek j-popowych (jak na moje ucho japoński znakomity, ale nie jestem wiarygodny w tej kwestii). Występ panny Rei bardzo udany, choć myślę, że trochę nietrafnie wybrana okazja - wolałbym posłuchać całego koncertu Rei niezależnie, niż tuż przed i po filmach tak głębokich jak Sny.

No właśnie. Sny to pierwszy z dwóch prezentowanych filmów. Przed właściwym filmem wyświetlono jeszcze archiwalną rozmowę Michała Ogórka z Andrzejem Wajdą, w której komentowali film. Rozmowa ciekawa, ale film zaczął się bardzo późno i nie wszyscy (łącznie ze mną) zostali na drugi seans (wcześniej ponownie piosenki Rei).

Nie będę komentował samego filmu, bo to temat na oddzielny artykuł. Dość powiedzieć, że film, który znałem już sprzed paru dobrych lat ponownie mną wstrząsnął-zachwycił-oczarował.

A cała impreza była niesamowicie ciekawa i bardzo bogata w różne atrakcje. Pozostaje czekać na kolejny wieczór Konesera.

Gregg

Tytuł:
PostNapisane: środa, 31 sierpnia 2005, 23:20 
Moderator

Zdjęcia z Wieczoru Konesera: Kurosawa.

Przepraszam osoby przedstawione na zdjęciach za brak zgody na ich przedstawienie, ale nie sposób dotrzeć do wszystkich zainteresowanych. W razie protestów, usunę natychmiast zdjęcie.

Obrazek
Mistrz sushi z restauracji Tahata. Sushi gotowe czeka pod folią, ale noże były już przygotowane, a z tyłu widzicie miskę ze świeżym ryżem, więc można było skosztować sushi prosto spod noża.

Obrazek
Były osoby, które uznały, że sushi to takie ciasteczka...

ObrazekMistrz częstuje sushi. Może ktoś z Was rozpoznaje się na zdjęciu?

Obrazek
Panowie Marcin Bruczkowski i Henryk Socha. Dla nich obu warto było przyjść na spotkanie. Wybaczcie jakość zdjęcia, siedziałem dość daleko (za to dobrze film się oglądało).

Obrazek
Urocza piosenkarka Rei. Chce się posłuchać więcej.

Gregg

Strefa czasowa: UTC + 1