Dyskusje www.japonia.org.pl

Kultura, sztuka i historia Japonii.
Teraz jest poniedziałek, 24 stycznia 2022, 17:30

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 7 lutego 2013, 19:20 

Chcę być nauczycielem języka angielskiego w Japonii, chcę tam również studiować. Mam zamiar zdać maturę międzynarodową, zdać egzamin CAE i jeśli się da JLPT na poziomie N1. Chcę też uzyskać stypendium MEXT. Co muszę zrobić, żeby to osiągnąć? Tak btw. mam 16 lat

PostNapisane: piątek, 8 lutego 2013, 22:03 
Moderator

Formalnie, żeby zostać nauczycielem języka angielskiego w Japonii trzeba być natywnym użytkownikiem tego języka lub ukończyć 12 lat edukacji w języku angielskim (tj. w kraju anglojęzycznym). W innym wypadku mogą być trudności z uzyskaniem wizy, wszystko zależy od urzędnika. Jednak bez odpowiednich kwalifikacji może być dużo trudniej z legalnym zatrudnieniem. Certyfikat czy matura międzynarodowa raczej nikomu w Japonii nie zaimponuje, ponieważ to zupełnie inny rynek edukacyjny. Co do stypendium MEXT to było tutaj już sporo na ten temat, a najświeższe informacje możesz znaleźć na stronie ambasady. Po maturze możesz próbować dostać się bezpośrednio na studia w Japonii, ale do tego trzeba zdać egzaminy z angielskiego, japońskiego i przedmioty ścisłe (też w języku angielskim). Co najważniejsze musisz wiedzieć co chcesz w tej Japonii studiować.

Co do egzaminu na N1 - ok. 2000 znaków, zaawansowana gramatyka, spore osłuchanie z językiem. Nie wiem jakie tempo oferują szkoły językowe, ale np. na państwowej japonistyce poziom N1 można osiągnąć ok. 4 roku studiów, ale tylko wtedy jak samemu robi się sporo ponad program i do tego przygotowuje pod kątem egzaminu.

PostNapisane: sobota, 9 lutego 2013, 21:00 

To znaczy angielskiego uczę się od 13 lat, ale na moje nieszczęście w tym przypadku, w Polsce. Co do stypendium to wiem, o co chodzi, bo wchodziłam na stronę ambasady i czytałam posty, ale chodziło mi bardziej o to o jakie powinnam się ubiegać. Tzn. o to, które otrzymuje jeśli chce pójść na studia licencjackie, czy te które otrzymuję jeśli idę na studia magisterskie. I jaki kierunek powinnam wybrać? Filologie angielską - jeśli tak to na jakim uniwersytecie, czy pedagogikę?

PostNapisane: niedziela, 10 lutego 2013, 01:27 
Moderator

Jeśli chcesz odbyć studia w Japonii to musisz startować na stypendium licencjackie MEXT (undergraduate). Póki co innej opcji nie masz - dopiero po magisterce możesz próbować na podyplomowe.

Jeśli jako kierunek studiów w Japonii rozważasz jedynie anglistykę lub pedagogikę, to radziłabym sobie darować. Japonia nie słynie raczej z wysokiego poziomu nauczania angielskiego, już lepiej na studia wybrać się do UK - przynajmniej masz kwalifikacje na Europę. Tym bardziej, że w instrukcji stypendialnej nie ma wyszczególnionego angielskiego i w związku z tym "mogą być duże trudności ze znalezieniem uczelni goszczącej". Pedagogika w Japonii dla gaijina kompletnie mija się z celem. Ewentualny wybór uniwersytetu należy do ciebie - internet, google i http://www.studyjapan.go.jp/en/

Pamiętaj, że dla Japończyków zawsze będziesz "tymczasowym" obcym, a do tego drugiej kategorii, za Amerykanami. Wystarczy poczytać inne fora żeby dowiedzieć się, że praca Polaka-anglisty w Japonii to układ na krótką metę - bez szans na rozwój, awans i podwyżkę, z niskimi zarobkami i ostrą konkurencją ze strony native'ów.

Radzę jeszcze raz przemyśleć plany na przyszłość.

PostNapisane: niedziela, 10 lutego 2013, 14:13 

To dosyć nie fair, że moje szanse są już na starcie praktycznie zerowe tylko i wyłącznie ze ze względu na moją narodowość. Ale no cóż chyba nie mam wyboru i się z tym pogodzę... :cry:

PostNapisane: poniedziałek, 11 lutego 2013, 12:27 

Misaki napisał(a):
To dosyć nie fair, że moje szanse są już na starcie praktycznie zerowe tylko i wyłącznie ze ze względu na moją narodowość.

Nie są zerowe, bo jednak są cudzoziemcy (nie natywni użytkownicy), którzy pracują jako nauczyciele angielskiego. Przykładem może być AnnaI z forum ohayo-nippon.
Niemniej wiadomo, że native potrafiący uczyć angielskiego (po studiach/kursie na lektora) jest lepszym wyborem i tu Japonia w żadnym wypadku nie odstaje od choćby Polski. U nas też większe szanse na zatrudnienie jako lektor-obcokrajowiec ma Brytyjczyk czy Amerykanin niż Czech lub Niemiec mówiący po angielsku.

PostNapisane: poniedziałek, 11 lutego 2013, 13:06 
Moderator

Tyle, że Annal zdaje się prowadzi własną szkołę językową, więc to inna para kaloszy.

PostNapisane: poniedziałek, 11 lutego 2013, 19:46 

Teraz prowadzi, a wcześniej była zwykłym pracownikiem, jednym w kilku lektorów wynajmowanych do innych szkół przez jej rodzimą "firmę".

PostNapisane: poniedziałek, 3 listopada 2014, 12:14 

Sama szukałam całkiem niedawno czegoś w Warszawie, niestety bez skutku. Wiem, że jest takowa na UAMIe w Poznaniu (specjalizacja tłumacz - Podyplomowe Studia Kształcenia Tłumaczy Języka Japońskiego).
Podstawą przyjęcia jest posiadanie tytułu magistra (niekoniecznie z japonistyki), oraz BARDZO dobra znajomość języka japońskiego (czyli najlepiej jest posiadać magistra właśnie z japo :P).

Ja w zeszłym roku obroniłam licencjata z japońskiego (Poznań), po magisterce (z zarządzania) wybieram się na tę podyplomówkę właśnie.

Pozdrawiam.

PostNapisane: poniedziałek, 3 listopada 2014, 12:30 
Moderator

Tylko, że tutaj mowa była nie o nauczaniu japońskiego, a angielskiego w Japonii. Żeby prowadzić zajęcia z japońskiego w Polsce w szkole językowej wystarczy magisterka z japonistyki, ale pewnie dodatkowe uprawnienia będą atutem. Sama orientowałam się co mogę zdziałać mając licencjat i od dawnych nauczycieli w liceum usłyszałam, że mogę co najwyżej poprowadzić lektorat po godzinach, ale w gimnazjum. Żeby robić to samo w liceum musiałabym już mieć magistra. Więc zanim utopi się kasę w podyplomówce (a niestety mam wrażenie, że ta poznańska to taki wabik dla naiwnych do wysysania dodatkowych pieniędzy) warto zorientować się, czy jej ukończenie daje jakieś realne uprawnienia, czy to tylko taka "sztuka dla sztuki" :)

Strefa czasowa: UTC + 1