Dyskusje www.japonia.org.pl
https://www.japonia.org.pl/forum/

Sztuki i sporty walki
https://www.japonia.org.pl/forum/viewtopic.php?f=9&t=1121
Strona 1 z 1

Autor:  .Qzi [ środa, 19 lipca 2006, 07:14 ]
Tytuł:  Sztuki i sporty walki

Heh, jako milosnik sztuk i sportow walki wrecz, mam takie pytanie - w ksiazce pana Bruczkowskiego pokazana jest duza popularnosc kendo i aikido. A co sie dzieje w Japonii z innymi sztukami - faktycznie wymieraja? Ju-jitsu, aiki-ju-jitsu, karate (i sportowe i tradycyjne) czy wreszcie nowoczesne odmiany sportow walk - submission wresling, mma, style uderzane na bazie muay-thay (majace zastosowanie przeciez w prestizowym turniej Pride) faktycznie nie sa tak popularne jak ww. aikido i kendo?

Pozdrawiam

Autor:  Norek [ piątek, 21 lipca 2006, 08:31 ]
Tytuł: 

Czy nie sa popularne, to dość kontrowersyjne pytanie;)
Aikido i kendo, a także karate (abstrahując od tego co zostało napisane we wspomnianej przez Ciebie książce) są popularne nie tylko w Japonii, ale także (a może przede wszystkim;) poza nią.
Nie prowadzi się chyba żadnych badań, ale dane dotyczące członków poszczególnych sportów "gdzieś" na pewno są prowadzone i tylko od kryterium jakie samemu sie przyjmie, można stwierdzić czy ilość chętnych stanowi o popularności tego sportu/sztuki walki, czy nie. Jednak porównując dane z lat poprzednich na pewno można by wyciągnąć stosowne wnioski, nie wiem jednak gdzie można by tego szukać:P
Nie powiedziałbym że pozostałe sporty walki wymierają, bowiem te wspomniane przez Ciebie nie znikną z całą pewnościąz powierzchni Ziemi (a już na pewno nie z Japonii, gdzie kultywuje się tradycję).
Zaś nowoczesne odmiany sportów walki, jak to nazwałeś, dopiero się rozwijają więc dajmy im jeszcze szanse:) To jest tak jak z Jeet kune do, mimo że Bruce Lee nie żyje, nadal są ludzie uprawiający i "poprawiający' (czy też raczej udoskonalający) techniki mistrza:)
Osobiście wydaje mi się że nie powinieneś się sugerować (do końca) tym co zostało napisane w "Bezsenności...", tylko jeśli naprawdę jesteś tym zainteresowany, poszukał konkretnych danych na sieci. Aha, weź też poprawkę na to, że Pan Bruczkowski przebywał w Japonii do 1995 roku (jeśli dobrze pamiętam).
Pozdrawiam!

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/